Szeretem nézegetni a két Malifaux könyvet, olvasgatni a figurákat, tervezgetni a remélhetőleg nem túl távoli jövőt, amikor a terepasztalon is remekelni fognak a babáim, illetve tervezgetni, hogy egyszermajd milyen újabb és újabb mesterek lesznek legyűjtve? Persze ez majd úgy is alakulni fog a játékkal eltöltött idő alatt.
Ám vannak problémáim a Wyrd-del, mert nem túl kezdőbarát a két könyv, legalább is semmiképpen nem Bala-barát. 🙂 Egészében véve nagyon elégedett vagyok, mert hangulatos, egyedi, szép, az összhang tetszetős. Pusztán olyan gyakorlati problémáim vannak, ami azt hittem volna, hogy alapvetés egy babás-könyvnél.
- Nincs minden figura adatlapjánál kép az adott figuráról. Nekem képek(!) kellenének, nem hogy egy darab árva kép ? ami nincs. Sőt, olyan is van, hogy a modell képe éppen a két lap közötti kötés csíkján található, tehát pont a lényeg vész el. Szóval így nem tudom, hogy mi hogy néz ki, ami azért valahol alapvető lenne. (a GW legalább ebben jó, hogy egy seregkönyvben (és a szabálykönyvben) rengeteg kép látható, konverziókkal, stb?)
- További idegesítő dolog, hogy egy figuráról mindenhol ugyanabban a pózban található képet lehet fellelni az oldalon. Még a starter boxokra is ugyanazt a képet teszik fel a babáról. Ebben a is GW simán viszi a Wyrdet, ahol a honlapjukon legalább 3 kép található egy babáról, ami azt hiszem nem egy olyan informatikai feladat, ami külön szaktudást és hatalmas erőforrásokat igényel 2011-ben.
- A Rising Powers-ben legtöbb helyen csak egy skicc található a babáról, nem hogy kép a modellről. Ez nagyon jól hangzik, de legtöbbször a figura nem adja vissza a concept-artot, szóval csak csalódás lehet. Ha meg nincs figura, könyörgöm, mi a fenéért jelentetnem meg szabálykönyvet?! Ha nincs kiadott figura, de már látom, hogy hú de jó lesz a seregembe, akkor inkább frusztrál, mint hogy marking értéke lenne számomra. Inkább belekezdek másba akkor.
- Átláthatóság. Az nincs, legalább is a modellek terén. Lehet, én vagyok gyík, de nekem nagyon hiányzik egy(több) táblázat (mondjuk a Rising Powers végén), ahol látom, hogy milyen frakcióhoz milyen babák vannak kiadva. Lásd GW reference sheet. S bele kéne írni, hogy egy baba mondjuk MSU assets, special forces, beast vagy Gravedigger, vagy akármi. Így ?kezdőként ? nagyon nehéz átlátni, hogy mondjuk akkor a Arcanists Beastjeim mellé miket válogathatok még, vagy milyen ht1 modelleket, vagy milyen MSU membereket?
- Táblázat hiány v2: most két könyvet kell lapozgatnom egyszerre, ha keresgélem a babák leírásait, gondolkodjak, hogy mit mibe rakok, stb? Hiányolom a RP-ből az alapkönyves babákat már csak említés szintjén is.
- Sőt, kezdőként már azt nehéz megállapítani, hogy egy mesterhez az alapkönyvből akkor miket lehet/érdemes/nem lehet. Itt is egy sima táblázat, suggestions, akármi hiányzik nekem. Mondjuk ezt meg lehet cáfolni, de valahogy nekem túl ömlesztve vannak a figurák. Egy helyen tök okés, hogy külön vették pl. az RP-ben a Gremlineket. De miért nincsenek ott az alap Gremlinek?
- Szabály rész: oké, hogy nagyon hangulatos (tényleg), hogy lapozgatom a könyvet, és sorban bomlik ki a történet, háttér, a fel-fel bukkanó novellákban (amikről majd fogok írni azok kedvéért, akik nem olvassák a fluffot és/vagy nem játsszák a Malifaux-t). De. Az nagyon idegesítő, hogy a szabályok között is oldalakat kell lapoznom előre-hátra, ki-ki hagyva a novellás részeket, ha keresek valamit. Idegesítő. Oké, vegyem meg a Rules Manualt. Persze. egyébként megvan 🙂 )
- Szabályok továbbá: arra sehogy sem sikerült laikusként választ kapnom a szabálykönyv többszöri átolvasása után sem, hogy miért van az, hogy némely modellnek a stat rövidítése ki van színezve. Biztos le van valahol írva, de nem találom. Amit továbbá szintén nem találok, hogy mire jó a suit jel bizonyos statok után. A szabály részben ez nincs kifejtve (számomra), hogy akkor ez pontosan mit is jelent. Oké, van rá utalás, hogy számít, de miben? Vagy az angolom nem jó? Arra tudok gondolni, hogy a 6Ram pl azt jelenti, hogy a flipnél csak a ram kártyák számítanak? Legalább egy példa lenne rá a combatnál vagy a magic-nél, de nincs. (vagy nagyon nem találom) Ezt majd egy Malifaux guru fejtse ki nekem pls.
Azt hiszem egyenlőre ennyi 🙂
Még egyszer hangsúlyozom, ezek nem vesznek el az egész értékéből, csak idegesítőek számomra. Most ott vagyok, hogy vagy összedobok magamnak egy táblázatot a figurákkal, vagy keresek a neten valami oldalt, ahol már ezt megcsinálták helyettem. Én ilyen geek/informatikus/cölöp vagyok, szeretek mindent táblázatban látni.
Ti tudtok ilyet?
Mindezek senkit ne riasszanak el a játéktól, mert lehet, hogy ezek csak engem zavarnak, most már csak játszani kéne, és lehet az egész értelmét vesztené? ám én akkor is szeretem a játék mellett agyban legyűjteni az összes frakciót? ala? Wwarhammer, ahol egy új sereg előtt hónapokat tudok az Army Builder előtt tölteni?
Ja, Army Builder ? az is jó lenne 🙂
1.) Még nem adtak ki minden babát, addig ez van, sajnos, ez nekem sem esett jól, de általában a végleges termék felülmúlja a rajzot.
2.) Egen, megértelek, tök igaz.
3.) ld.: 1.)
4.) Ne vedd személyeskedésnek, de te vagy az első ezzel a problémával (A Gyík, ahogy mondtad :-D). Tök egyértelmű, ki kihez jöhet és miért, általában frakción belül mindenki mindenkivel, mint Kovinál, ha van eltérés azt meg az adott Mesternél jelzik.
5.) És ha kiadnak még négy könyvet mindegyikben legyen benne az előző összes baba? Akkor lehet írni bejegyzést arról, h mennyire ötlettelenek már, csak ismétlik magukat 🙂
6.) Lehet/nem lehet ld.: 4.) Érdemes? Hát, az a te stílusodtól függ, meg olvass fórumot de főleg: tapasztalj az asztalnál. Proxy, oszt’ ha beválik meg is veheted.
7.) Jaja, de Rules Manual megoldja. Amúgy is kötelező a sok változás okán.
8.) Suit jel: olyan van automatikusan a cselekményben, a triggereknél fontos.
Ne add fel, ne hátráltasson semmi, ez egy igazán jó játék! 🙂 Fordulj bátran a tapaszt-nyaltakhoz, csonti és Huntroll lelkesen segít neked többek között.
és szerinted mennyire kiegyensúlyozottmjáték ez? >:->
😀 Nem igazán, de legalább kimozdítja Balát a gévé mocsarából 😀
Haha, kivételesen egyetértek Gróf úrral Malifaux-témában. Már ami a felmerült problémákra adott válaszokat illeti. 🙂
A kiegyensúlyozottságról meg mindenki döntsön néhány (tucat) meccs után saját maga. Már ha valaki nem futamodik meg az első két vereség után, mondván, hogy az ellenfélnek is van fegyvere, meg tud varázsolni, ami tarthatatlan dolog. 🙂
Ja, itt érdemes keresgélni: http://malifaux.nezumi.me.uk/
Army buider lesz, karakterekre lebontott táblázat nem. Már csak azért sem, mert lehet, hogy a Wyrd nem örülne neki, ha minden baba statja kint virítana a neten.
…édesjóistenkémadjtürelmet… 🙂
Army Builderek:
Online
http://malifaux.nezumi.me.uk/Crew.php
Offline
http://malifaux.nezumi.me.uk/index.php
Tokenek, counterek, hasznos dolgok, erráták (nem az összes, ahhoz kicsi a web :-P)
http://tabletopgeeks.com/malifaux-downloads/
Gróf: akarsz róla beszélni? 😉
koldun: a legkevésbé sem 😀
Hát, pedig mégis ezt teszed folyamatosan. 🙂
És csak hogy a hülyeség ne ivódjon az érdeklődők agyába tényként: a Gróf úr által linkelt (amúgy nem hivatalos) oldalon található errata régi és nem érvényes. Szabályokért a Rules Manualt kell megvenni, kinyitni és olvasni, vagy letölteni (http://www.wyrd-games.net/Upload/MalifauxRulesManual2011.zip), megnyitni és úgy olvasni. Kérdés esetén meg a magyar vagy angol fórumokat felkeresni.
időközben elolvastam a postot is. 😉 a 3. ponttal én is egyetértek. meg a 4essel is. nem egyszerűek azok a mesterek akik bármelyik frakcióból hozhatnak ilyen-olyan modelleket…
(Szerintem nektek tényleg kellene valami párterápia 😀 )
koldun: 4.) a legegyszerűbb az onlány csapat-összerakó (ugye TILOS army buildernek hívni :-D); ott kiválasztod a frakciót, a mestert, a henchmant, a totemeket és legördülő menüből a minionokat. Némileg bonyolultabb persze, ha offlány vagy és az eszedet kell használni, de szerintem megoldható: ha Leveticus undead és construct modelleket tud hozni, akkor gyorsan végignézed, ki undi és konstruktív; ezen attribútumok nem a szövegükben vannak elrejtve valahol, hanem kiemelve a fejlécben, könnyű rátalálni. Tény, ez a játék nem 12 éves amerikai gyerkőcöknek készült, itt néha gondolkodni is kell, nem csak színes táblázatokat lapozni, de szerintem ez nem okozhat gondot neked ;-D